Çatalköprü Cd. İnönü İş Merkezi No:39/405

Muratpaşa/Antalya

Fazla Mesai Ücreti Nasıl Hesaplanır?
15 Şubat 2021

Fazla Mesai Ücreti Nasıl Hesaplanır?

İşverenlerin ve çalışanlarının haklarını tam olarak alabilmesi için mesai ücretinin doğru bir şekilde hesaplanması gerekmektedir. İşyerinde tüm işler oldukça iyi gidiyor olabilir. Ancak bu işler arasında atlamamanız gereken unsurlar mevcuttur. 2021 yılında belirlenen mesai ücretlerini bilmeniz gerekmektedir. Mesai ücretinin hesaplanabilmesi için bu noktada bilgi sahibi olmak gerekir. 1 saatlik normal mesai ücreti brüt maaş üzerinden hesaplanmaktadır. 1 saatlik normal mesai ücretinin hesaplanması için brüt maaşın bilinmesi gerekir. Brüt maaşı 30’a ve ardından 7,5’a bölerek normal 1 saatlik mesai ücretine ulaşabilirsiniz. Fazla Mesai Ücreti,  her çalışanın fazladan çalıştığı saatler için alacağı ücretlere denmektedir. Çalışma ücretinin saat başına düşen kısmı %50 oranında yükseltilir ve ödemesi o şekilde yapılır. Çalışanlar fazla sürelerle çalışırsa bunun için fazla mesai ücretini alması gerekmektedir.

Fazla Mesai Ücreti Nedir?

Ülkemizde Haftalık mesai süresi 45 saat olarak bilinmektedir. Bu sürenin üstüne çıktığı zaman fazla mesai olarak adlandırılır. Çalışanlar üzerine çıktığı bu süreler için fazla mesai ücreti almak durumundadır. Örnek olarak bir işveren olarak kendi işçinizle birlikte çalışmak için bir sürece girdiniz. Bu süreçte kanunlarda belirtilen haftalık maksimum çalışma süresine kadar olan çalışmaların karşılığını alırsınız. Bu sürenin aşımından sonra fazla mesai ücretini vermek durumundasınız. İşverenle çalışanlar arasında farklı anlaşmalar ortaya konulabiliyor. Bazı firmaların işleyişinde daha farklı süreler ön planda olabilmektedir.

45 saatlik sürenin farklı günlere eşit sürelerde olmadan ayrıldığı günler olabiliyor. Bazı firmalar bu süreyi her gün 7.5 saat olacak şekilde de ayarlayabiliyor. Bu noktada unutulmaması gereken ve dikkat edilmesi gereken noktanın her işçinin belirli bir saatten sonra çalıştırılamaz olduğudur. Çalışanlar gün içerisinde en fazla 11 saat çalışabilir. Çalışanlar bu fazla mesai sürelerini kendisi için serbest zaman olarak da kullanabilir. Bunun için iş yerine yazılı bir şekilde talep edebilir.  İş yerine talep iletildiği anda bu saatler için izinler kullanılabilir. Bu durum iş yerine göre de değişiklik gösterebilir. Yapılan mesailerin takiplerini dikkatli bir şekilde yapmak gerekir.