Çatalköprü Cd. İnönü İş Merkezi No:39/405

Muratpaşa/Antalya

Defter Beyan Sistemi ile İlgili Merak Edilenler
9 Mayıs 2020

Defter Beyan Sistemi ile İlgili Merak Edilenler

Defter Beyan Sistemi Nedir?

Dijital ortamda defterlerin tutulmasını sağlayan sisteme defter beyan sistemi denir. E-Defter beyan sistemini kullanabilmek için serbest meslek çalışanı, işletme hesabına göre defter tutan mükellef, basit usulle bağlantısı olan kişiler defter beyan sistemini kullanabilmektedir. Bunun için defter beyan resmi sitesi kullanılmalıdır. E-Defter beyan sistemi sayesinde mükellefler dijital ortamda defter kayıtlarını kolaylıkla oluşturabilmektedir. Bu sistem içerisinde defterler saklı bir şekilde durabilmektedir. Defter beyan sistemi üzerinden vergi beyannamesi, bildirim, dilekçe ve belgelerin gönderilmesi gibi işlemler sistem içerisinde sağlanabilir. Ayrıca sistem içerisine ilgili belgelerin düzenlemesi kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Günümüzde defter beyan sistemiyle alakalı merak edilen birçok konu bulunmaktadır.

Defter Beyan Sistemi Güncelleme

Defter beyan sistemi üzerinde mükellefler tarafından yapılan işlemler içerisinde bazı yanlışlar yapılabiliyor. Kayıtlar içerisinde yapılmış olan yazım yanlışları veya rakam yanlışlarını düzeltmek için sistem içerisinden güncelleme işlemleri kolaylıkla yapılabilir. Bu kayıtlar için istendiği zaman iptal işlemleri yapılabilir. İptal edildikten sonra doğru kayıtlar oluşturulabilir. Defter beyan sisteminde güncelleme işlemleri yapılırken düzeltme sistemine kaydın olduğu ay KDV beyannamesinin verilmesi gereken son güne kadar düzenleme işlemi yapılabilir. Ayrıca o kayıtlarla ilgili gelir vergisi beyannamesinin verilmesi gereken son gün hatanın ait olduğu aya kadar yapılması gerekmektedir. Defter beyan sistemi güncelleme işlemleri bu şekilde işler.

Defter Beyan Sistemi Fiyat Farkı İşleme

Defter beyan sistemi üzerinden fiyat farkı işlemek için basit usule tabi olan mükellefin defter beyan sistemine giriş yapması gerekmektedir. Bunun ardından “muhasebe bilgileri” bölümüne giriş yapılmalıdır. Bu bölümde yer alan gelir ekle bölümüne girilmelidir. Ardından belge bilgisine tıklanıp diğer bölümüne giriş yapılmalıdır. Gelir kalemleri bölümünde satış türü, diğer ve ardından gelir kayıt türü kısmı mutlaka seçilmelidir. Seçildikten hemen sonra diğer hasılat bölümüne tıklanarak gelir kayıt alt türünde diğer bölümünü seçmek gerekir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra defter beyan sistemi içerisinde yer alan fiyat farkı işleme işlemlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz.

Defter Beyan Sisteminde Alt Kullanıcı Şifresi Alma

Defter beyan sistemi içerisinde yer alan mükelleflerin bünyesinde çalışan işçiler için SGK kayıtları ile eşleşme olmadan sistem içerisine alt kullanıcı eklenebilir. Defter beyan sistemi içerisinde alt kullanıcı eklemek için şu yolları izlemeniz yeterlidir;

  • Ana kullanıcı olarak sisteme giriş yapılmalıdır.
  • Giriş yapıldıktan hemen sonra Sistem Yönetimi sekmesi açılmalıdır.
  • Sekmenin altında yer alan Kullanıcı Ekle bölümüne basılmalıdır.
  • Alt kullanıcıyı eklemek istenilen yere çalışanın T.C. kimlik numarasının girişi yapılmalıdır.
  • Kimlik numarasını girdikten sonra sorgula tuşun basınız.
  • Bastıktan sonra Kullanıcı Şifresi ve Tekrar Kullanıcı şifresi alanı doldurulmalıdır.
  • Bu işlemler tamamlandıktan sonra Kullanıcı Ekle tuşuna basılmalıdır.

Defter beyan sistemi içerisinde bu adımları izleyerek kolaylıkla defter beyan sistemine alt kullanıcı ekleme yapılabilir.

Yorum Yapın